Historie čs. elektrofonických kytar Galerie kytar, návody, schema, osobní sbírky Vývojář a konstruktér Josef Růžička Vývoj a výroba Dřevokov Blatná Vývoj a výroba ČSHN Hradec Králové Vývoj a výroba závod Varhany Krnov Vývoj a výroba závod Harmonika Hořovice George Harrison a Resonet Grazioso Kapely s čs. elfo. kytarami v minulosti Kapely s čs. elfo. kytarami v dnešní době Čs. elfo. kytary na videozáznamech Odkazy na zajímavé webové stránky Jolana bazar a Návštěvní kniha

Zpět na úvodní stránku

Zprávy, informace, aktuality, doplněné, nebo nové stránky

WebArchiv - archiv českého webu Stránky jsou součástí Archivu národního kulturního dědictví při Národní knihovně.

   Historie čs. elektrofonických kytar HISTORIE KYTAR
   Galerie kytar, návody, schema, osobní sbírky GALERIE KYTAR
   Vývojář a konstruktér Josef Růžička JOSEF RŮŽIČKA
   Vývoj a výroba Dřevokov Blatná DŘEVOKOV Blatná
   Vývoj a výroba ČSHN Hradec Králové ČSHN Hradec Králové
   Vývoj a výroba závod Varhany Krnov VARHANY Krnov
   Vývoj a výroba závod Harmonika Hořovice HARMONIKA Hořovice
   George Harrison a Resonet Grazioso HARRISON a PAGE
   Kapely s čs. elfo. kytarami v minulosti KYTARY A KAPELY dříve
   Kapely s čs. elfo. kytarami v dnešní době KYTARY A KAPELY dnes
   Čs. elfo. kytary na videozáznamech KYTARY A VIDEO
   Odkazy na zajímavé webové stránky ZAJÍMAVÉ ODKAZY
   Jolana bazar a Návštěvní kniha BAZAR, DISKUSE

kytarajolana@seznam.cz

Google

Hledaný výraz zapiš
BEZ INTERPUNKCE!

TOPlist

autor webu:
Vladimír Žák

Kytary z Hradce Králové.

text Pavla Sondy z H.K. ze své knihy "Z historie východočeského rocku"

Elektrofonická kytara je plným právem symbolem nejen rockové hudby, ale možná i celé jedné generace. Pokud hovoříme o tuzemské beatové scéně 60.let, neměli bychom tedy přejít bez povšimnutí nástroje, které mají dodnes ve vzpomínkách tehdejších muzikantů to nejčestnější místo. Tím spíš, že většina těchto nástrojů by ve svých fiktivních dokladech měla zapsáno jako místo narození Hradec Králové.

Elektrofonické kytary se v Hradci Králové začaly rodit v roce 1959, kdy výrobní družstvo Dřevokov Blatná, ve kterém spatřily světlo světa nejen úplně první tuzemské elektrické kytary, ale i elektrofonická piana a další převratné novinky, opustil vývojář Josef Růžička. Pro úplnost a objektivitu musím ještě doplnit, že další dva konstruktéři původně z blatenského Dřevokovu zahájili ve stejné době výrobu elektrofonických kytar v Krnově.

Elektrická kytara je zejména z dnešního pohledu téměř synonymem pro bigbítovou muziku. A ta v té době, o které mluvíme, neměla v této republice právě na růžích ustláno. Řada vyvinutých a tisíce vyrobených kytar ale svádějí k názoru, že všechno šlo - pod hlavičkou státního podniku - zcela hladce. " To nebylo jednoduché. Kolikrát nám na různých schůzích vynadali, že děláme pro ty bigbíťáky nástroje. Ale veliká výhoda byla v tom, že jsem byl taky muzikant, a když jsem přešel do Hradce, tak jsme tady dali dohromady soubor. Podnik tak měl skupinu, se kterou jsme hráli třeba na veletrzích v Brně nebo ve výboru žen v Praze - tak se to vždycky nějak vyžehlilo. Dokonce nás podnik nechal luxusně obléct v Bílé Labuti. A potom - taky se koukalo na to, že naše kytary vyvážely. Na Západ, do Sovětského svazu i na Kubu," objasňuje zdánlivý paradox Josef Růžička.

Na tuzemské scéně hrál na nástroje z Hradce Králové ve své době téměř každý. Josef Růžička nejčastěji vzpomíná na Kučerovce ( existuje fotografie, na které se zakladatel této skupiny seznamuje s lubovou kytarou Marina), Jiřího Jirmala, Karla Dubu a jeho skupinu, Ladislava Štaidla (společně s Karlem Gottem dokonce jednou přepadli Josefa Růžičku, aby jim co nejrychleji seřídil zařízení Echolette, dovezené z Německa), na celé Mefisto i další. Kdo si prohlédne brožurku Czechoslovak beat music ´67, najde tuzemské kytary téměř u všech kapel - ať už to jsou The Rebels, Framus Five, ostravští The Spies nebo bratislavští The Soulmen. " Olympic na nás jednou čekal na nádraží Praha - střed (dnes Masarykovo), když jsme se vraceli z Drážďan, ale jak to potom dopadlo, to už nevím,"vzpomíná s úsměvem pan Růžička. " Waldemaru Matuškovi jsme dělali nástroje na přání - to když zpíval s KTO. Sám si navrhl tvar a vypadalo to jako větší ukulele. Mezi sebou jsme tomu nástroji říkali Waldína." Důkazů pro popularitu nástrojů z hradeckého vývoje je hned několik. Například v severočeských Teplicích působila skupina Jolana, označovaná v roce 1967 za nejlepší tuzemskou dívčí beatovou skupinu, a její členky určitě nevěděly, že novému modelu nízkolubové kytary dal toto jméno v roce 1959 Josef Růžička podle své dcery. Turnovská skupina Tornádo se pojmenovala podle jednoho z nejpopulárnějších modelů z hradecké vývojové dílny ( vyráběl se potom v Hořovicích a vyprodukovalo se ho neuvěřitelných 10 000 kusů) a vůbec asi netušila, že k volbě tohoto označení inspirovala Josefa Růžičku pro změnu britská skupina The Tornados. Dokonale zašifrovaným odkazem na tvorbu Růžičkova střediska je i název skupiny Mariola, složený ze jmen hned dvou nástrojů: Mariny a Jolany. Jedna z prvních královohradeckých rock´n´rollových kapel se pro změnu krátce jmenovala Brilant - podle označení tehdy jediného použitelného v tuzemsku vyráběného kytarového snímače.

Díru do světa udělaly hned první Graziosy ( prodávané v Anglii i jinde pod komerčním názvem Futurama). Nejenže si odvezly zlaté medaile z výstavy EXPO 1958 v Bruselu, ale hrály na ně i takové hvězdy jako třeba George Harrison ( existuje dokonce jeho fotografie, na které drží Futuramu v rukou), a k tomu, že to byla jeho první kytara se v jakémsi rozhovoru přiznal i Jimmy Page z Led Zeppelin. Označení Futurama měly i elektrické kontrabasy Arco. " Když jsme byli v Anglii nabízet Tornáda, tak jsme bydleli v hotelu nad nádražím Victoria Station. Já jsem viděl, že v kavárně naproti hraje kapela. Nedalo mi to, oblékl jsem se a šel jsem se podívat. Tam hrálo asi osm lidí - a měli naši basu Arco." Označení Futurama měly na anglickém trhu i další kytary - už z Hradce Králové - StarII a StarIII. " Měla o ně zájem firma Selmer," vzpomíná Josef Růžička. " Dokonce sem přijel jeden z jejích šéfů, aby upřesnil, jak budou nové typy vypadat. U Petrofů jsem měl místnost, kde jsem měl prkno, na kterém jsem to kreslil. Dali jsme mu kafe a on říkal, že by chtěl zvětšit korpus. Tak jsem to na tom základním výkresu upravil podle jeho přání. Potom si požádal o jiné knoflíky a jinou hlavu - no a do dvou měsíců měl vzorek kytary v Anglii." Také další vzpomínka se týká trochu Anglie. " Pan Davies nám říkal, že naše kytary kopírují v Japonsku a dokonce nám dvě poslal. Je pravda - na jedné byl krk do vrtule, druhá měla takovej hliníkovej plech a nejkrásnější bylo to, že jinak to okopírovali do nejmenšího detailu. V celuloidu na naší kytaře byl od frézy vymačkaný důlek a oni to okopírovali i s tím."

Z odstupu dvaceti, třiceti let vypadají tyto historky tak trochu jako sci-fi. Škoda, že další spolupráci s prodejci na západ od našich tehdy úzkostlivě střežených hranic překazila malá pružnost výroby. Například o Tornáda měla velký zájem firma Rose-Morris, ale požadovala je do tří měsíců. Vývoj nástroje byl ukončen v roce 1963, ale kvůli zpoždění subdodávek se výroba rozjela až za rok. Možná i proto se české kytary nezapsaly do historie světového rocku, ale jisté je to, že poměrně malé vývojové pracoviště v Hradci Králové mělo velkou zásluhu na tom, že vůbec existoval český big-beat.