Historie čs. elektrofonických kytar Galerie kytar, návody, schema, osobní sbírky Vývojář a konstruktér Josef Růžička Vývoj a výroba Dřevokov Blatná Vývoj a výroba ČSHN Hradec Králové Vývoj a výroba závod Varhany Krnov Vývoj a výroba závod Harmonika Hořovice George Harrison a Resonet Grazioso Kapely s čs. elfo. kytarami v minulosti Kapely s čs. elfo. kytarami v dnešní době Čs. elfo. kytary na videozáznamech Odkazy na zajímavé webové stránky Jolana bazar a Návštěvní kniha

Zpět na úvodní stránku

Zprávy, informace, aktuality, doplněné, nebo nové stránky

WebArchiv - archiv českého webu Stránky jsou součástí Archivu národního kulturního dědictví při Národní knihovně.

   Historie čs. elektrofonických kytar HISTORIE KYTAR
   Galerie kytar, návody, schema, osobní sbírky GALERIE KYTAR
   Vývojář a konstruktér Josef Růžička JOSEF RŮŽIČKA
   Vývoj a výroba Dřevokov Blatná DŘEVOKOV Blatná
   Vývoj a výroba ČSHN Hradec Králové ČSHN Hradec Králové
   Vývoj a výroba závod Varhany Krnov VARHANY Krnov
   Vývoj a výroba závod Harmonika Hořovice HARMONIKA Hořovice
   George Harrison a Resonet Grazioso HARRISON a PAGE
   Kapely s čs. elfo. kytarami v minulosti KYTARY A KAPELY dříve
   Kapely s čs. elfo. kytarami v dnešní době KYTARY A KAPELY dnes
   Čs. elfo. kytary na videozáznamech KYTARY A VIDEO
   Odkazy na zajímavé webové stránky ZAJÍMAVÉ ODKAZY
   Jolana bazar a Návštěvní kniha BAZAR, DISKUSE

kytarajolana@seznam.cz

Google

Hledaný výraz zapiš
BEZ INTERPUNKCE!

TOPlist

autor webu:
Vladimír Žák

Historie.

text Jaromíra Jíry připravený pro své výstavy

Elektrofonická kytara měla a má obrovský význam na vývoj a poslech hudby a hudebních žánrů. Zatímco kytaristé ze začátku století hráli vážnou či lidovou hudbu na akustických nástrojích, džezoví hudebníci v třicátých letech experimentovali se zesílením zvuku svých nástrojů tak, aby sílou zvuku stačili na ostatní nástroje. V roce 1932 se v Americe objevila první havajská kytara s elektrickým snímačem, vynalezeným panem Adolphem Rickenbackerem. Vlastní elektrická kytara není však vynálezem jediného člověka. Nástroj se spíš vyvinul ze spolupráce hudebníků, nástrojářů a inženýrů ve Spojených státech v letech 1920 až 1940. Po pokusech s ozvučením havajských kytar došlo logicky ke kombinacím snímač - akustická kytara a posléze k vynálezu elektrických kytar s masivním korpusem. U nás okolo roku 1946 se v tehdejších tanečních orchestrech začaly objevovat dovezené a amatérsky vyrobené snímače namontované na klasické kytary připojené na zpěvový aparát. Není divu - stačilo vidět po válce v „Americké zóně" kytaristy kapel, přijíždějících ze zámoří k obveselení amerických vojáků…

1954 - 1962 Dřevokov Blatná (Resonet)

Historie výroby elektrofonických kytar začala u nás ve znárodněném podniku RESONET v jihočeské Blatné. Do tehdejšího výrobního družstva Dřevokov Blatná, vyrábějícího nábytek, nastupuje pan Josef Růžička a zejména zásluhou konstruktéra pana Vlčka vzniká v roce 1954 první elektrofonická havajská kytara s názvem Resonet Chord, později Resonet Akord a Resonet Arioso. V době, kdy se konstruktér pan Josef Růžička přestěhoval do Hradce Králové, vznikla nízkolubová kytara NEOTON (1959) a to celkem ve čtyřech typech. Poslední znáte z rukou Pepy Laufra z filmu „Starci na chmelu" - černá kytara při písničce „Chodili spolu z čisté lásky..." Dále už příjmení československých kytar pouze „JOLANA" podle dcery pana Růžičky a jména podle typů. V Hradci ve stejném roce vznikly masivní elektrofonické kytary (solid body) Star I , Star II a Star III. Mám ve sbírce jejich předchůdce ještě s názvem Neoton a typickým znakem reproduktoru s šířícími se vlnami v podobě blesků. Tento vzácný kousek jsem získal darem od muzikanta a milovníka čs. kytar pana Miloše Růžka z Prahy. DÍKY! Neodvažuji se ho nijak drasticky renovovat, je jen zafiksovaný vodou ředitelným lakem (aby dál neopadávala popraskaná barva) a má vyčištěné mechaniky. Geniálně jednoduché zapojení - žádný přepínač - dvě hlasitosti a celková tónová clona. Tyto kytárky ještě chvíli těžily z úspěchů blatenských Futuram. Úspěch pomalu dozníval až dovozce ztratil zájem. STAR - příliš odlehčená kytara - proti Resonet Graziozo a nový typ tremola „lehce zatáhneš a můžeš znovu ladit" ukončil dovoz našich kytar firmou Selmer do Anglie. Přes zmíněné nedostatky se angličanům divím. Když tuhle kytaru vezme do ruky můj kamarád a muzikant Zdeněk Donoval ze Sušice a vy zavřete oči, hraje před vámi Jimmy Henrix na stratocastera.

1960

A máme tu první masivní basu! Název - BASO IV. Prkýnko jako u Stárek a stejná konstrukce krku - javorový masiv bez lepeného hmatníku s vyfrézovanou drážkou ze zadní strany pro výstuhu. A téměř současně vyráběné PEDRO, šestistrunná basová kytara s bohužel příliš úzkým hmatníkem a laděním jako kytara sólová -EHDGHE. To celé v době, kdy svět laškoval u basových kytar s pěti strunami.

1961

V roce 1961 spatřila světlo světa další semiakustická kytara MARINA a basová verze BASORA I, obě se tříbrnou metalízou na hlavici krku. Do výroby se nedostal prototyp elektrofonické kytary TRANSRADIO a TRANSITON.

1962

V Hořovicích se v roce 1962 rozjíždí výroba el. kytar typem AXA. Akustická kytara z Cremony Luby osazená snímačem.

1963

V Hradci Králové vzniká JOLANA DISCANT a v roce 1963 masově rozšířené a oblíbené TORNÁDO. Tři snímače a spousta nepřehledných ovladačů a přepínačů. Bohužel jak se dá očekávat - čím víc čudlíků, tím víc poruch. Celkem vlastním tři modifikace a existuje TORNÁDO v exportní bílé barvě. Typy STAR se vyráběly již s pořadovým číslem V a měli nové snímače „Brilant de lux". Basová verze měla název BASSO V. Sólová kytara JOLANA BIG BEAT byla jednoduchá kytárka ve tvaru motýlka s přišroubovaným bateriovým zesilovačem, který se dal přepnout na rádio s příjmem na středních vlnách - zase světová raritka.

1964

Masivní kytara HURICANE v roce 1964 osazením i krkem připomínala TORNÁDO, ovšem opět placka-prkno-solid body. V té době se přeci říkalo" to je dneska mládež - nohy do zvonu, na hlavě bigbít, placatý kytary...." Basová verze se jmenovala TYPHON (tajfun). V témže roce přichází ALEXANDRA. Kytara kopírující tvar těla Gibson ES 355 takovým způsobem, že po protestu Gibsona musel být tvar upraven. Vyráběla se postupně s jedním, dvěmi a třemi snímači. Dvanáctistrunná verze ALEXANDRA XII se zatím mojí sbírce úspěšně vyhýbá. Basová verze se jmenovala ALEXIS. Je zajímavé, že basová verze TORNÁDA přišla až v tomto roce a to pod názvem PAMPERO.

1965

V roce 1965 přichází unifikace součástí elektrofonických kytar a bas. DISKANT 2, MARINA 2, a BASORA 2 měly příliš vysoké luby a snad i tím menší oblibu a zájem muzikantů. Každopádně BASORA 2 má nádherně kaskádovitě složené značky na hmatníku. Do boje s výrobou el. kytar zasahuje také Krnov a spolu s Hradcem chrlí kytary STAR V, VI, SIRIUS, ALFA, HURIKÁN a URAGÁN. Z Hradce pochází další z řady semiakustických kytar - GRAZIELA a GRAZIELA SPECIÁL II(1966).

1968 - 1969

Rok 1968 a 1969 až na PAMPERO 2 nepřinesl v kytarách nic nového. Neznamená to však, že by konstruktéři spali. Vznikají koncertní varhany COMBO 2P-6, rotační zařízení LESLIE-ROT (trochu drzost s tím názvem), LESLIE v elektronickém provedení a automatický bubeník do varhan - obvody PERCUSSE. Také prototypy bez odezvy - pedál buster, nové provedení přepínačů pro kytary (mimochodem moc potřebné) a další varhany COMBO 2K (křemíkové).

70. léta

V roce 1970, mimo vylepšené verze stávajících kytar ALEXANDRA 3 SUPER, ALEXIS 2 SUPER a GRAZIELLA 2 SPECIÁL, vzniká kytara SPECIÁL a levnější verze semiakustické kytary, kterou znají všichni kdo v té době hráli ve vojenských kapelách - kytara STUDIO a STUDIO BASS. Novinka v řadě STAR dostala číslo IX. Nevyvážená kytara rádoby se zajímavým tvarem měla i basovou verzi BASSO IX. V roce 1971 vzniká TORNÁDO BASS vyráběné v Hořovicích a o rok později poslední z řady STAR. Basová verze BASSO X měla nové snímače a čtyři ovládací prvky. Sólová verze STAR X měla neobvyklý tvar těla, jakoby ovlivněný Gibson Firebird, Explorer a aktivní devítivoltovou baterií napájenou elektriku se zabudovaným boosterem. Zkuste jí dnes a máte vintage sound 70-tých let jak na dlani. Fender Telecaster se stal předlohou Krnovské kytary VIKOMT s jedním snímačem a dvousnímačové IRIS. Obě kytary měly svoje basové verze. V roce 1975 zmizel z kytary IRIS "f" výřez, nepoužitelné tremolo a vznikla tak kytara ALTRO, rovněž s basovou verzí. Poslední z řady semiakustických kytar v těchto letech zastupovali kytary RUBÍN, RUBÍN BASS a KOLOR, KOLOR BASS. Konec sedmdesátých a osmdesátá léta byla již zcela v režii závodů Hořovice a Krnov. V Krnově v roce 1979 vzniká zdařilá SUPERSTAR a SUPERSTAR BASS. Masivní kytary s výborným zvukem. Následovaly kytary GALAXIS a GALAXIS BAS, PROXIMA, PROXIMA BASS a srandovní prkýnko ve tvaru Gibson SG - kytara DISCO. Ta měla jeden dvojitý snímač kdesi uprostřed těla. Její basová verze byla zajímavá dlouhou menzurou a tvarem těla opět od Gibsona RD. Jiný tvar hlavy pro ty, kdo znali originál působil trochu rušivě. Když budeme chtít projít Krnovem až do konce, musíme jmenovat poslední Jolanu vůbec, baskytaru RK-BASS. Podle mého nejzdařilejší vyráběnou basovou kytaru z tohoto seriálu. Když už mám něco na basu zahrát, sáhnu po ní. Poslední sólová kytara z Krnova nesla název RK-140 a byla zdařilou napodobeninou kytary Stratocaster.

80. léta

Ještě se vrátíme na začátek osmdesátých let do Hořovic. Najdeme zde zdařilou kopii Gibson Les Paul - kytaru JOLANA DIAMANT. Prvních sto kusů jsou vyhledávané raritky, ale co se mě týká, raději sáhnu po pozdější verzi DIAMANT I. Ještě tak o 15 mm silnější korpus těla, lepený krk a na celém světě by byl lepší jen originál od Gibsona. Jinde nepoužité snímače „SPEKTRUM" jsou u těchto kytar velmi dobře hodnoceny na internetu po celém světě. Basová verze této kytary měla název - jak jinak- DIAMANT BAS. Levnější verze (tak jako u Gibsona STUDIA) se jmenovala ONYX. Měla velký kryt snímačů a ovládacích prvků a většinou pastelové barvy. U následujícího typu JANTAR si hráči často dodělávali rozpínání jediného dvoucívkového snímače a po výměně mechanik měli v rukou spolehlivou kytaru s příjemným krkem. Basová verze JANTAR BASS měla dva snímače kopírující Fender Precizion, bohužel jen designem. Stejné snímače, ale o poznání povedenější zbytek kytary, nesla velmi oblíbená a dodnes používaná kytara D-BASS. Nádherně okopírovaný Rickenbacker s průběžným krkem. Poté následovala kytara STRAT a STRAT I, vydařené to kopie Stratocastera.

90. léta

Po revoluci ve spolupráci s jinými firmami se v Hořovicích kompletovaly kytary s obchodními názvy SYRIX a DELTA. Pokud jste se dostali do továrny v Hořovicích ještě do konce roku 2004, kdy byla výroba kytar zcela zastavena, stáli jste v němém úžasu před dlouhými regály plnými kytar připravenými k exportu do řady zemí. Do některých jsem měl možnost nahlédnout a objevovali se přede mnou nádherně propracované kytary se značkami na hlavách jako DEAN, EPIPHONE a jiné. Není tajemstvím že se Hořovice pokusili o návrat k Jolanám typy JOLANA DIAMANT ELEGANT, nebo JOLANA TORNÁDO. Měl jsem je vypůjčené na výstavu v roce 2004 a těšili se velikému zájmu. Při prohlídce jsem měl v rukou JOLANU DIAMANT ELEGANT v růžové barvě osazenou třemi snímači. Dodnes lituji že jsem si jí jako třešničku na dort mé sbírky nekoupil.