Historie čs. elektrofonických kytar Galerie kytar, návody, schema, osobní sbírky Vývojář a konstruktér Josef Růžička Vývoj a výroba Dřevokov Blatná Vývoj a výroba ČSHN Hradec Králové Vývoj a výroba závod Varhany Krnov Vývoj a výroba závod Harmonika Hořovice George Harrison a Resonet Grazioso Kapely s čs. elfo. kytarami v minulosti Kapely s čs. elfo. kytarami v dnešní době Čs. elfo. kytary na videozáznamech Odkazy na zajímavé webové stránky Jolana bazar a Návštěvní kniha

Zpět na úvodní stránku

Zprávy, informace, aktuality, doplněné, nebo nové stránky

WebArchiv - archiv českého webu Stránky jsou součástí Archivu národního kulturního dědictví při Národní knihovně.

   Historie čs. elektrofonických kytar HISTORIE KYTAR
   Galerie kytar, návody, schema, osobní sbírky GALERIE KYTAR
   Vývojář a konstruktér Josef Růžička JOSEF RŮŽIČKA
   Vývoj a výroba Dřevokov Blatná DŘEVOKOV Blatná
   Vývoj a výroba ČSHN Hradec Králové ČSHN Hradec Králové
   Vývoj a výroba závod Varhany Krnov VARHANY Krnov
   Vývoj a výroba závod Harmonika Hořovice HARMONIKA Hořovice
   George Harrison a Resonet Grazioso HARRISON a PAGE
   Kapely s čs. elfo. kytarami v minulosti KYTARY A KAPELY dříve
   Kapely s čs. elfo. kytarami v dnešní době KYTARY A KAPELY dnes
   Čs. elfo. kytary na videozáznamech KYTARY A VIDEO
   Odkazy na zajímavé webové stránky ZAJÍMAVÉ ODKAZY
   Jolana bazar a Návštěvní kniha BAZAR, DISKUSE

kytarajolana@seznam.cz

Google

Hledaný výraz zapiš
BEZ INTERPUNKCE!

TOPlist

autor webu:
Vladimír Žák

Úvodní slovo autora stránek.

Vážení hudební i nehudební přátelé,
dovolil bych si vám sdělit, co mě vedlo k tomu, že jsem se naučil tvořit webové stránky, které vám nyní nabízím k prohlížení. Neočekávejte však nějaký grafický skvost, neboť jsem v tomto oboru naprostý amatér a tvorba webu je jen prostředkem, jak se s vámi podělit o mé zájmy.

To, co mě vedlo ke zhotovení těchto stránek nebyla nějaká osobní ambice, ale snaha vytvořit komlexní celek o historii československých elektrofonických kytar. Podnětem byl také fakt, že jako milovník hudby mám velmi kladný vztah k tradičním československým výrobkům, které jakkoli šíří zvuk. Jako aktivní hráč v bigbítové kapele NA MOLL bylo mou snahou získat 1. čs. elfo. kytaru RESONET Grazioso. Tak jsem se začal zajímat o celou historii československé elektrofonické kytary. Díky tomu jsem zjistil, čeho naši krajané dosáhli na tomto poli a dospěl jsem názoru, že vlastně máme v panu Josefu Růžičkovi svého Leo Fendera, na jehož nástroj hrál i mladý George Harrison, Jimmy Page, Eric Clapton, Petr Janda, Pete Kaplan a další. Právě toto zjištění mě navedlo k tomu, vytvořit něco, co na internetu ještě není. Několik pro mě sympatických nadšenců jako jsem já, napsalo po osobním setkání s p. Růžičkou pár velmi zajímavých článků, které jsou zde umístěny a za což autorům na úvodní stránce děkuji. Myslím si však, že díky internetu mohou být tato fakta na těchto stránkách zveřejněna trvale (vytištěný časopis s článkem se někam založí, nebo omylem ztratí, či vyhodí) a hlavně mohou být neustále rozšiřované těmi, kteří z této oblasti něco vlastní. Např. nafocené osobní sbírky kytar, dobové prospekty, katalogy, návody, nebo již dříve napsané články, ale i své vlastní postřehy. Tak vznikne jeden velký ucelený tématický okruh, který by mohl zaujmou nejen "Jolaňáky", ale i širokou veřejnost.

Tímto chci požádat všechny, kterým se alespoň trochu tyto stránky líbí a chtěli by na ně něčím přispět, aby se se mnou spojili (e-mail v hlavním menu) a nabídli mi tak ke zpracování "své poklady".
Také chci poprosit, že pokud na stránkách najdete nějaké nesrovnalosti stran historie, datumů výroby kytar, nebo názvů kytar, budu rád, když na ně upozorníte a hlavně i něčím doložíte. Jsou oblasti kde je a bude stále mnoho doměnek či spekulací. Jde však o to, aby veškeré informace byly co nejpřesnější.
Bylo by také vynikající kdyby se touto cestou našel někdo, kdo se přímo vývoje, nebo výroby zůčastnil, kdo třeba přímo spolupracoval s pp. Růžičkou, Vlčkem, Hořejšem, či dalšími a mohli tak podat autentická svědectví.

Ještě by jsem chtěl vytvořit galerie jednotlivých výrobních čísel kytar RESONET Grazioso. Pokud by tedy majitel této kytary měl zájem, může mi zaslat na můj e-mail fotografie svého Graziosa, výrobní číslo a své jméno, které by chtěl u galerie zveřejnit.

Za všechny podněty a ev. i materiály, či fotografie děkuji.

Vlád'a Žák

Praha, leden 2006