Václav Šimeček - Stíny, Mefisto, CadillacPrvní sestava Mefista 1963:

Tomáš Weber - kytara, Allan Richter - solo kytara, František Kopal - tenor sax, Karel Svoboda - piano, Antonín Gondolán - bass, Milan Vobliza - bicí. Zpěv Michaela Prunerová, Jaromír Majer a hosté. Pete Kaplan přichází na přelomu 1964-1965.

PETE KAPLAN (článek "See you later, Pete" napsal pro folktime.cz Tomáš Pohl).

Pete Kaplan pocházel z rodiny ostravského vysokoškolského profesora. V roce 1958 začal psát historii českého rock and rollu. Rok předtím padaly tresty odnětí svobody a vyloučení ze škol pro partu mladých lidí, kteří spáchali tak těžký zločin, jakým byl onen zločinný tanec provozovaný v kavárně Mánes v Praze.

Jenže onen tanec, který byl podle ideologů součástí imperialistické diverze, se nedal zastavit ani zákazy, ani příkazy. Pete Kaplan, jako student elektrotechnické fakulty, založil v roce 1958 na zámku v Poděbradech spolu se spolužákem Pavlem Chrastinou a Jiřím Doležalem (bicí) kapelu s názvem Samuels Band, přezdívanou někdy i jako Poděbraďáci. Nebyla zkušenost, chyběla technika, ale studenti sestrojili na tu dobu veliký zesilovač a pianista Chrastina dokázal přeměnit cello na baskytaru, když v konečné fázi přeměny zabodnul do dřevěné ozvučnice jehlu přenosky z gramofonu. Trojici doplnil později ještě Ivan Novák na tenorsaxofon.

Pete hrál na kytaru a zpíval. Stejně jako Pavel Bobek prokazoval činy tvrzení, že rock and roll zní nejlépe jedině v angličtině. Česky rock and roll zpívala v té době pravděpodobně jen kapela Sputnici se zpěvákem Tomislavem Vašíčkem. Zdrojem poznání byl především legendární "Laxík", neboli Radio Luxemburg, a vzácné, a taktéž legendární, magnetofony Sonet duo s magickým zeleným okem nahrávaly sklady Billa Haleyho, Little Richarda, Chucka Berryho a dalších hvězd, včetně reklamních vstupů. Nešlo tehdy jen o hudbu, ale i "chuligánskou módu". Úzké kalhoty "trubky" byly podmínkou a Pete nosil "teddy bear", z jedné strany kožíšek, z druhé strany americké padákové hedvábí. Samuelové měli své publikum, ale také ještě více nepřátel. Po řadě průšvihů je Chrastina v posledním roce studia vyloučen ze školy a Samuels Band tři roky od založení skončil..

Nezmar Pete Kaplan byl v roce 1962 u zrodu Karkulky, což je zkratka pro Karlínský kulturní kabaret. Kromě jiných se zde objevují i jména Jiří Grossmann a Miroslav Šimek. Z tohoto zdroje pak vznikl Olympic a na webu této kapely odpovídá Pete Kaplan, kdy do kapely přišel popravdě: "Já už jsem v kapele byl. " Teprve poté se v kapele objevuje jméno Petra Jandy, a to v době, kdy Pete Kaplan sloužil vlasti v zeleném. V téže době se v kapele objevuje i Pavel Bobek, spojený s kapelou studentů architektury názvem FAPS (fakulta architektury a pozemního stavitelství). V roce 1964 vstupuje Pete do kapely Mefisto, spojenou i se jménem Karla Svobody. Zde kromě jiného zněly i krásné instrumentálky kapely Shadows s geniálním kytaristou Hankem Marvinem, či Svobodova legendární Start Gemini. Mefisto hraje pak v divadle Rokoko a dva roky v Semaforu. V roce 1968 dochází k obnovení Samuels bandu.pod názvem Mickey and the Samuels, s legendárním Michalem (Miki) Volkem. Obnovení Samuels hráli v různých sestavách do roku 1974. Mefisto nekončilo, a s jeho jménem jsou spojena i jména dalších muzikantů, například kytaristy Oty Jahna, saxofonisty Míly Růžka, basisty Jiřího Dospěla a dalších vynikajících rockových hráčů. Rock nad roll je láskou na celý život.

Bohužel každému je čára života vyměřena jinak. Pro zakladatele rock and rollu v Čechách ta čára skončila posledním srpnovým dnem letošního roku. Tak tedy, see you later, Pete, pozdravujte tam nahoře. Dělník je smrtelný, ale rock and roll je věčný.

Za poskytnutí fotografií děkuji Václavovi Šimečkovi, mj. dlouholetému členovi kapely MEFISTO.

Pokud vás zajímá rock´n´roll, navštivte stránky skupiny CADILLAC ORCHESTRA. Stránky naleznete ZDE.


www.jolana.info

Copyright © Vladimír Žák