Plzeňské kapely 1962 - 1970Chci se podělit se všemi, kteří zavítají na tyto stránky a úvodem připomenout motto Bohuslava Vávry ze skupiny THE SINNERS, se kterým se plně ztotožňuji a určitě nejen já, ale spousta dalších muzikantů, kteří tuto dobu komunistického hnoje zažili na vlastní kůži a dobře ví, co to všechno obnášelo! Nejen, že jsme měli problém sehnat nějakou kytaru, neřku-li aparaturu, ale hlavně muselo se hrát to, co komančové nařídili!
      Před rokem 1968 se všechno krásně rozjíždělo, všude vznikaly big-beatové skupiny a vůbec nikomu nevadilo, že jsme hráli na bedny od rádií, zesilovače se buď půjčovali z různých ústředen (já osobně začínal na starou promítačku která měla 10W), baskytaru byl problém sehnat, tak se vyrobila. Krk na basu z nohy od stolu, rozříznutím na půl, naklížila se hlava práskly se tam pražce ze starý španělky, vyřízl se nějaký tvar z fošny, tehdá se nechal sehnat snímač " FORTE " za 180 korun, struny se daly z kontrabasu po zakrácení, přidělali se dva banánky a hrálo se!!! Sice ta basa až tak neladila, ale basák byl makáč, v poloze, kde to neladilo strunu vytáhl a bylo to! Byli jsme šťastný, že můžeme hrát, byť s tím byly problémy, jako třeba převážet aparaturu, třeba i na dvoukoláku, drkotat se vlakem na nejbližší stanici, kde nás při nejlepším čekal koňský povoz, který nás odvezl na "kšeft"! Byla to ale veselá doba, užili jsme si spoustu legrace a vzpomínky na tuto dobu jsou uloženy v naší mysli nadosmrti!
      Dneska můžeme mladým jen závidět, že jsme my neměli tu možnost koupit si MARSHALL k tomu FENDERA nebo GIBSONA! Určitě by se tehdy v Čechách objevil třeba druhý HENDRIX , CLAPTON, CREAM, kteří tu možnost na západě měli!
      Co dodat na závěr? Zaplať pánu bohu, že tady u nás byli Dřevokov BLATNÁ, ČSHN HRADEC KRÁLOVÉ, Varhany KRNOV a v neposlední řadě Cremona LUBY, kteří vyráběly kytary, varhany, španělky, někdo s úspěchem větším, někdo menším, ale hlavně že tady byly, jinak jsme tu totálně zakrněli, jako rusové s jejich BALALAJKAMA!

Standa Marhoun.

Za poskytnutí fotografií Standovi Marhounovi děkuji.


www.jolana.info

Copyright © Vladimír Žák