Kapely se Standou Kyselákem1) PLOMID - kapela založená na SPŠ elektrotechnické v Kutné Hoře, doba učinkování 1976 - 1978.

Existovali jsme jako jedna z mnoha kapel sdílející jednu společnou zkušebnu v budově školy. Párkrát jsme vystoupili na veřejných akcí v Kutné Hoře a také na chmelové brigádě v Dušníkách nad Vltavou. Název kapely byl víceméně interní, na plakátech se myslím nikdy neocitl.

SLOŽENÍ kapely:
Kytara - Standa Kyselák
Kytara - Ivan Dvořák
Baskytara - Milan Kica
Bicí - Jiří Kollman
Klávesy - Jiří Mrázek

2) PERSPEKT minimum rock - vojenská kapela působící v kasárnách VÚ 9009 v Kolíně, v letech 1979 a 1980.

Hráli jsme i veřejně, nejen v kolínských kasárnách, ale i na několika akcích v Kolíně, silvestr v Domě Pionýrů, Na Hrádku a v Družstevním domě. Jednou také v Končicích na májové zábavě. Sestava se měnila, jak šel někdo do civilu nebo byl převelen. Držel jsem to k chodu já, doplnil dalšíma klukama, nazkoušel s nimi repertoár, atd. Kapelu jsem předával na podzim, v řijnu 1980, když jsem šel do civilu, tak říkajíc "v chodu", Zdeňkovi Krafkovi z Pohoří u Dobrušky. Ten přišel na vojnu rok po mě a hrál na klávesy.

Na první fotografii z vojny je má JOLANA Star VII ve své původní verzi. Následně jsem kytaru ořezal, upravil hlavu, vyrobil nový pickquard a ke kobylce umístil 2 tehdy úplně nové moderní singly AlNiCo6. Ty jsem umístil těsně vedle sebe, propojil do série a vytvořil tak bezděčně humbucking. Na místě krkového snímače byla jen samolepka. Dál jsem ještě kytaru preparoval - vytvořil jsem v horní části těla takové "madlo".......! Mnohem později, víc jak 10 let po mě s podobným nápadem přišel S. Vai na kytarách Ibanez, které dnes nesou jeho signaturu. Původní barva byla odstraněna až na dřevo a takto v naturalu natřená bezbarvým lakem.

3) KYSLÍK ROCK - roky 1982 - 1984.

Kapelu jsme založili oficielně složením přehrávek v dubnu 1982, když jsme na sebe počkali po dobu 2 leté vojenské služby. Byli tam se mnou totiž dva členové naší někdejší průmyslovkové kapely, bubeník Jirka Kollman, který posléze udělal kapelnické zkoušky a stal se tedy kapelníkem a klávesista a zpěvák Jirka Mrázek. Oba šli na 2 letou vojnu rok po mě. První přehrávky jsme udělali v dubnu 1982 pod názvem TLUSTÁ BERTA (dnešní kapela toho názvu s námi nemá absolutně žádnou souvislost, jen nám ukradla jméno.....!) a hráli jsme pod ním veřejně 1 rok - 1982 až 1983. Pak nás pozvala OKS Kolín znovu na přehrávky, po 1. roce nuceně. Obvykle se chodilo ve 2 ročních intervalech, protože na nás chodilo moc lidí a tudíž různá udání, návrhy na zrušení, odebrání osvědčení, že nereprezentujeme důstojně SSM (Socialistický Svaz Mládeže). Náš původní zřizovatel byla totiž ZO SSM Týnec nad Labem. Na přehrávkách na jaře 1983 nám přehrávková komise naopak zvýšila kvalifikační třídu, ale jediná podmínka byla - změna názvu. Po asi 10-ti minutové poradě v autě jsme zvolili neškodný název KYSLÍK a pod tímto názvem (pro upřesnění KYSLÍK rock), jsme hráli další rok 1983 až 1984 v nezměněné sestavě a stejný repertoár. Za rok jsme byli nedoporučená kapela na šesti z osmi okresů, kam jsme pravidelně zajížděli. Hrálo se tak 8x za měsíc, což se rovnalo zákazu pro všechny pořadatele na daném okrese uspořádat s námi taneční zábavu, čaje, nebo jakékoli vystoupení. I s novým názvem jsme se dostali na seznam nedoporučených kapel, který rozesílal Krajský úřad odbor kultury po okresech. To fakticky kapelu zastavilo v rozvoji a ve výsledku položilo. Název KYSLÍK byl opět orgánům trnem v oku, neboť se začala tradovat verze, že jsme si jej vybrali proto, abychom dali najevo, že se tady nedá dýchat.....! No nikomu jsem to nevyvracel, ale prvotní záměr o určitě nebyl. Problém, z dnešního pohledu byl v podstatě v tom, že na nás chodilo moc lidí. Kapela skončila pod tímto názvem v této sestavě na začátku září 1984 po odehrátí sezony "Letních parketů".
Na fotografie těchto 2 zaniklých kapel se můžete podívat: ZDE.

Na jaře 1985 jsme udělali další přehrávky a hráli v pozměněné sestavě pod opět novým názvem KLAXON (opět vyšší kvalifikační třída), pod novým zřizovatelem a pod tímto názvem hrajeme v podstatě bez přerušení dodnes. Kapelníkem Klaxonu byl baskytarista Jaroslav Uxa z Kolína, od začátku v roce 1985 do r.1993. Po jeho odchodu od té doby kapelu vedu doposud já. No kapelu a její tvorbu se můžete podívat: ZDE. Ale to už je trochu jiná story, ikdyž ne uplně. Z původní průmyslovkové kapely se mnou hraje posledních 7 let opět klávesista a zpěvák Jirka Mrázek a v roce 2006 se vrátil další zakládající člen TLUSTÉ BERTY/KYSLÍKU, solový zpěvák Roman Černý, který nyní hraje zároveň na baskytaru (ano, to je ten na poslední fotografii s tou mojí ořezanou Jolanou v roce 1984 na rameni, po vystoupení na "Letním parketu" Pašinka u Kolína...!)

Na této fotografii je již Star po další úpravě, kterou jsem dělal později. Humbucking u kobylky byl nahrazen pouze jedním singlem AlNiCo6, ovládání volume + tone a samozřejmě nový picquard, tentokrát v červené barvě. Hlava byla změněna na alá Gibson s mechanikami 3+3. Kytara za záhadných okolností zmizela v propadlišti dějin!

Standa Kyselák


www.jolana.info

Copyright © Vladimír Žák